Desetkrát moudřejší
Příběhy proroctví

Desetkrát moudřejší

Když král Nabukadnezar oblehl město Jeruzalém, tisíce Židů byly odvedeny do babylonského zajetí. Král pověřil svého služebníka Ašpenase, aby z židovských zajatců vybral nadané mladé muže, kteří by se na tři roky přišli do paláce naučit babylonskému jazyku a moudrosti, aby mohli sloužit králi. Daniel, Chananiáš, Míšael a Azariáš upoutali Ašpenasovu pozornost a byli odvedeni do královského paláce. Vyskytl se však problém. Jídelní lístek s hojným masem a vínem určený pro mladé muže obsahoval mnoho položek, které Boží slovo zakazovalo. Aniž by chtěl Daniel vypadat nevděčně, požádal, zda by jemu a jeho třem přátelům nemohli dát k jídlu vegetariánskou stravu a k pití vodu. Králův služebník se jejich žádosti nejprve bránil. „Takovým jídlem si nemůžete zachovat zdraví!“ vykřikl. „Onemocněli byste a král by mě pak připravil o hlavu.“ Daniel však jemně trval na svém a navrhl zkušební dobu deseti dnů, po níž by se jejich viditelné zdraví dalo porovnat s mladíky, kteří jedli z královské kuchyně. Tento plán byl odsouhlasen a po dobu 10 dnů čtyři mladí Hebrejci pili vodu a jedli jednoduchou vegetariánskou stravu. Na konci zkušební doby se Daniel a jeho tři přátelé „jevili tělesně krásnější a statnější než všechny ostatní mladíci, kteří jedli porci královského masa“. Daniel 1,15. O tři roky později byli tito čtyři mladíci zkoušeni králem Nabukadnezarem a bylo prohlášeno, že jsou desetkrát bystřejší než všichni mudrci v Babylóně. Bible nám říká, že Daniel se dožil přibližně 100 let. Co pomohlo Danielovi a jeho přátelům získat tak nesmírnou moudrost, zdraví a dlouhý život?

1. Jaká byla původní strava, kterou Bůh určil lidem?

Genesis 1,29. Bůh také řekl: „Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou __________ se semeny. To budete mít za pokrm.

Odpověď:  ____________________

2. Jakou doplňkovou stravu přidal Bůh Adamovi a Evě do jejich jídelníčku poté, co zhřešili?

Genesis 3,18. … budeš jíst polní ____________.

Odpověď:  ____________________

POZNÁMKA:   Původní strava lidského rodu byla vegetariánská a skládala se z ovoce, obilovin a ořechů. Bůh přidal zeleninu do jídelníčku Adama a Evy poté, co zhřešili a nemohli již jíst ze stromu života.

3. Zajímá se Bůh o naše fyzické zdraví?

Matouš 4,23. Ježíš chodil po celé Galileji, učil v jejich synagógách, kázal evangelium království Božího a ______________ každou nemoc a každou chorobu v lidu.

3. list Janův 2 Modlím se za tebe, milovaný, aby se ti ve všem dobře dařilo a abys byl zdráv – tak jako se dobře daří tvé duši.

Odpověď:  ____________________

POZNÁMKA:   Bible učí, že naše fyzické zdraví je pro Boha nesmírně důležité. Ježíš trávil stejně času uzdravováním jako učením. Existuje několik biblických zásad, kterými se můžeme řídit, abychom zlepšili své zdraví a prodloužili si život.

4. Bůh Izraelcům slíbil, že pokud mu budou sloužit a poslouchat ho, odstraní z nich všechny nemoci. Dodržel svůj slib?

Žalm 105,37 CSP. Své však vyvedl … a nikdo z jeho kmenů nebyl ______________.

Odpověď:  ____________________

POZNÁMKA:   Jen si to představte! Když Boží lid přišel do zaslíbené země, nebyl v celém národě jediný nemocný nebo slabý člověk.

5. Proč je pro Boha naše zdraví tak důležité?

1. Korintským 6,19.20. Vaše tělo je ___________ Ducha svatého … Proto svým tělem oslavujte Boha.

Římanům 12,1 CSP Vybízím vás tedy, … abyste vydali svá těla v oběť živou, svatou a příjemnou Bohu; to je vaše rozumná služba Bohu.

Odpověď:  ____________________

POZNÁMKA:   Bůh chce, aby naše těla byla jeho svatým příbytkem. Proto se musíme rozhodnout, že je učiníme zdravým místem pro Jeho přebývání.

6. Jaké je dobré Biblické pravidlo pro zdravý život?

1. Korintským 10,31. Ať tedy jíte či ____________ či cokoli jiného děláte, všecko čiňte k slávě Boží.


Odpověď:  ____________________

POZNÁMKA:   Měli bychom se snažit žít tak, aby všechny naše zvyky – dokonce i jedení a pití – oslavovaly Boha.

7. Měli by křesťané užívat alkoholické nápoje?

Přísloví 20,1. Víno je ___________, opojný nápoj je křikloun; kdo se v něm kochá, ten moudrý není.

Odpověď:  ____________________

POZNÁMKA:   Alkoholické nápoje jsou Písmem jasně zakázány. Slovo „víno“ v Bibli může znamenat jak zkvašenou, tak nezkvašenou hroznovou šťávu. Totéž platí i pro dnešní slovo „mošt“. V Příslovích 23,29-32 je uveden Biblický popis zkvašeného vína a Bůh říká, že bychom se na něj neměli ani podívat! Jediné víno, které by křesťané měli užívat, je „mladé víno“, což je nezkvašená, sladká hroznová šťáva.

Izajáš 65,8 Ve vinném hroznu se nachází nové víno. (přeloženo KJV)

8. Co Bůh udělá těm, kdo poskvrňují svá těla?

1. Korintským 3,16-17. Nevíte, že jste Boží chrám … Kdo ničí chrám Boží, toho ________ Bůh

Exodus 20,13 Nezabiješ.

Odpověď:  ____________________

POZNÁMKA:   Jakákoli látka nebo nezdravá praktika, která poškozuje tělo nebo zkracuje život, musí být odložena. Postupná sebevražda je stále sebevraždou. To se samozřejmě týká i škodlivých drog (například tabáku ve všech jeho formách) a mnoha nápojů, které obsahují oblíbenou, ale velmi škodlivou drogu zvanou kofein. Bůh říká, že zničí lidi, kteří vědomě pustoší své tělesné chrámy.

9. Jaké savce Bůh dovoluje lidem jíst?

Leviticus 11,3. Všechno, co má rozdělená _________ tak, že jsou kopyta rozpolcená úplně, přežvýkavce.

Odpověď:  ____________________

POZNÁMKA:   Abychom si to zjednodušili, Bůh zařadil všechny živé tvory do jedné ze dvou kategorií: čistí a nečistí. Dovoluje nám jíst ty, kteří jsou čistí, ale nečisté tvory prohlásil za nevhodné k jídlu. Všichni savci, kteří jsou čistí, mají dvě vlastnosti. Musí: (1) mít kopyta a (2) přežvykovat. Například prase má kopyta, ale nepřežvykuje, takže je nečisté.

10. Jaké druhy ryb a mořských plodů jsou čisté?

Leviticus 11,9. Ze všeho, co je ve vodě, smíte jíst toto: Všechno ve vodách, v mořích a potocích, co má __________ a šupiny, smíte jíst.

Odpověď:  ____________________

POZNÁMKA:   Většina ryb je čistá na jídlo. Úhoři, žraloci a sumci však patří mezi výjimky. Všichni živočichové ve vodě, kteří nemají ploutve a šupiny, jsou nečistí a neměli by se jíst. Příkladem jsou měkkýši, želvy, žáby, krevety, ústřice atd.

11. Kteří ptáci jsou nečistí?

Leviticus 11,15-16. Všechny druhy havranů, pštrosa, _______, racka a různé druhy sokolů

Odpověď:  ____________________

POZNÁMKA:   Seznam v 11. kapitole knihy Leviticus uvádí, že draví ptáci, mrchožrouti a rybožraví ptáci jsou nečistí. Všichni ptáci, kteří se živí krmením, jako jsou křepelky, kuřata a krůty, jsou však čistí.

12. Jsou zákony o čistých a nečistých zvířatech součástí Mojžíšova obřadního zákona, který skončil na kříži?

Genesis 7,1.2. Vejdi ty a celý tvůj dům do archy. … Ze všech zvířat _________ vezmeš s sebou po sedmi párech, … ale ze zvířat, která nejsou _________, jen po páru.

Odpověď:  ____________________

POZNÁMKA:   Ne, Boží kategorie čistých a nečistých zvířat existují od stvoření. Noemu bylo řečeno, aby vzal do archy čistá zvířata po sedmi a nečistá po dvou. To bylo dávno před Mojžíšovým zákonem.

13. Říká Bůh, že jíst nečisté jídlo je vážný přestupek?

Izajáš 66,15.17. Hle, Hospodin přichází v ohni a jeho vozy jsou jako vichřice, aby vylil hněv svůj v prchlivosti. … „Ti, kdo se v zahradách posvěcují a očišťují … kdo jedí maso z vepřů a to, co je hodno opovržení, dokonce myši, společně _____________,“ je výrok Hospodinův.

Odpověď:  ____________________

POZNÁMKA:   Ano! Bible je příliš jasná a srozumitelná na to, abychom ji špatně pochopili. Při svém druhém příchodu Pán zničí ty, kteří vědí, co Jeho slovo vyžaduje, ale jedí vepřové maso a další nečisté pokrmy.

14. Jaké je dobré základní zdravotní pravidlo pro křesťany?

1. Korintským 9,25 CSP. Každý, kdo závodí, je ve všem ____________.


Odpověď:  ____________________

POZNÁMKA:   Zdrženlivost znamená, že se zcela vyhýbáme věcem, které jsou škodlivé, a v dobrých věcech jsme střídmí.

15. Jsou biblické zásady zdraví praktické i dnes?

Leviticus 13,46 B21. Po celou dobu svého postižení zůstane nečistý. … musí bydlet o __________, …

A. Karanténní postupy kontrolují nakažlivé nemoci (Leviticus 13,46).

B. Odpad z lidských těl by měl být pohřben (Deuteronomium 23,12-13).

C. Mytí těla a oděvu omezuje výskyt choroboplodných zárodků (Leviticus 17,15-16).

D. Mravný život zabraňuje sexuálním nemocem (Leviticus 18; Přísloví 5,1-12; Koloským 3,5-6).

E. Živočišný tuk by se neměl jíst (Leviticus 3,17; 7,22-24).

F. Nenávist a hořkost škodí zdraví (Leviticus 19,17-18; Přísloví 15,17; Židům 12,14-15).

G. Přejídání je škodlivé (Přísloví 23,2).

H. Naše tělo potřebuje řádný odpočinek (Žalm 127,2; Marek 6,31).

I. Důležitost práce ( Exodus 20,9, 10; 2. Tesalonickým 3,10).

J. Pozitivní postoj je dobrý lék (Přísloví 17,22; 1. Timoteovi 6,6).

K. Zvyky rodičů ovlivňují děti ( Deuteronomium 12,25; Exodus 20,5).

Odpověď:  ____________________

POZNÁMKA:   Zdravotní zákony, které Bůh dal svému lidu před tisíci lety, vědecky daleko předběhly svou dobu. Teprve v posledních letech jsme si uvědomili, jak velké benefity nabízejí!

16. Budou lidé v nebi zabíjet a jíst zvířata?

Izajáš 65,25. Nikdo už nebude páchat zlo a šířit _________ na celé mé svaté hoře,“ praví Hospodin.

Zjevení 21,4 A smrti již nebude

Odpověď:  ____________________

POZNÁMKA:   V novém Božím království bude obnoveno vše, co Adam a Eva ztratili po vstupu hříchu, včetně původní vegetariánské stravy. V nové zemi se nebudou zabíjet ani požírat zvířata.

17. Jak mohu změnit stravu a zdraví tak, aby se to líbilo Pánu?

Ezechiel 11,18-20 B21. … odstraní odtud všechny ohavnosti. … Dám jim jedno srdce a do nitra jim vložím ________ ducha. … aby se řídili mými pravidly, dodržovali mé zákony a jednali podle nich.

Odpověď:  ____________________

POZNÁMKA:   Když se rozhodneme dodržovat Boží zdravotní zákony, vloží do nás Bůh nového ducha, který nám dá sílu potřebnou ke zdravému životu (Jan 1,12).

18. Bůh vyznamenal Daniela a jeho přátele za to, že dodržovali jeho zdravotní zákony, které jsou velmi důležitou součástí křesťanského života. Jste ochotni dodržovat zdravotní zásady uvedené v Božím slově a vydávat své tělo za svatý chrám, kde může přebývat Jeho Duch?


Odpověď:  ____________________

Doplňující studie

Porozumění Petrově vizi
Mnozí se pokoušeli využít Petrovo vidění velké plachty (Sk 10,9-28) k ospravedlnění pojídání nečistých zvířat. Tvrdí, že to dokazuje, že Ježíš učil své učedníky, že je přijatelné jíst jakéhokoli živého tvora.

Avšak pokaždé, když se prostěradlo sneslo dolů a Petr byl vyzván, aby zabil a jedl nečistá zvířata, odpověděl: „Ne, Pane! Nikdy jsem nejedl nic poskvrněného a nečistého!“ Skutky 10,14 CSP. Všimněte si, že ani po třech a půl letech naslouchání Ježíšovu učení Petr nezískal sebemenší náznak nebo dojem, že jíst nečisté jídlo je dovoleno. Je také zajímavé, že Petr si ve svém vidění nikdy nevzal nic k jídlu z prostěradla.

Petrovo vidění prostěradla nikdy nemělo posvětit pojídání nečistých zvířat. Sám Petr vysvětluje význam svého vidění ve 28. verši: „…mně Bůh ukázal, abych žádného člověka nepokládal za poskvrněného nebo nečistého.“ Ve 34. verši Petr opět shrnul smysl vidění, když řekl: „Opravdu nyní chápu, že Bůh nikomu nestraní…“

Boží poselství Petrovi se týkalo očišťování lidí, nikoli zvířat. Toto vidění bylo dáno proto, aby židovským učedníkům naznačilo, že nemají pohany nazývat nečistými a že evangelium má být svobodně hlásáno všem národům světa.

Očišťuje modlitba jídlo?
Varování v 1. Timoteovi 4,1-5 před odpadnutím od víry v posledních dnech zahrnuje řadu herezí – následování ďáblů, zákaz uzavírání manželství a příkaz zdržovat se určitých pokrmů. Snad největší nedorozumění vzniklo nad veršem 4, kde se uvádí, že „každé Boží stvoření je dobré“. Tento verš znamená, že každá stvořená věc byla stvořena k nějakému účelu. Někteří se však domnívají, že to znamená, že každý živočich je vhodný k jídlu, pokud se za něj upřímně modlíme a žehnáme ho děkovnou modlitbou. To by znamenalo, že modlitba nad kánětem, švábem, krtkem nebo netopýrem ho učiní vhodným k jídlu. Takový výklad by byl absurdní a nebezpečný. „Neklamte se, Bohu se nikdo nebude posmívat. Co člověk zaseje, to také sklidí.“ Galatským 6,7.

Abychom z toho nevyvozovali nesprávné závěry, Pavel spěšně dodává: „Vždyť je to posvěceno Božím slovem a modlitbou.“ V tomto případě se jedná o posvěcené slovo. Verš 5. Boží slovo to tedy musí nejprve schválit, a pak to modlitba díkůvzdání posvětí, aby se to mohlo jíst.

Je užitečné si všimnout, že slovo „maso“ v původním jazyce není omezeno na masité pokrmy. Řecké slovo „broma“ znamená jednoduše „jídlo“. Můžeme vědět, že Pavlova diskuse se netýká biblicky nečistých zvířat, protože maso, které někteří zakazovali, byly pokrmy, „které Bůh stvořil, aby je s děkováním požívali ti, kdo věří a poznali pravdu“. Verš 3 CSP.

V Písmu snadno najdeme popis pokrmů, které Bůh stvořil, aby byly přijímány s díkůvzdáním (Genesis 1,29 3,18; Leviticus 11,1-22). Tato pasáž byla napsána těm, kdo „věří a znají pravdu“. Boží slovo je pravda. Pouze ti, kdo „věří a znají“ jeho slovo, budou vedeni k věcem, které jsou „posvěceny“ a stvořeny k tomu, aby „byly přijímány s díkůvzdáním“. Ti, kdo se „posvěcují“ a přitom nadále jedí nečisté pokrmy, budou při druhém Kristově příchodu zničeni (Izajáš 66,15-17).


Tento materiál byl přeložen do češtiny  z www.BibleUniverse.com

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *